7 دليل سردرد صبحگاهي

[ad_1]

7 دليل سردرد صبحگاهي

خبرگزاري آريا –

دلايل سر درد,سر درد پشت سر
به نظر مي رسد دلايل زيادي وجود داشته باشند که باعث سردردهاي بد صبحگاهي مي شوند

سردرد صبحگاهي بعد از بيدار شدن از خواب دردناک، آزار دهنده و به نوعي گيج کننده است. به نظر مي رسد دلايل زيادي وجود داشته باشند که باعث سردردهاي بد صبحگاهي مي شوند. براي يافتن دليل سردرد صبحگاهي تان و راهي براي جلوگيري از بروز مجدد آن ها، اين مطلب را دنبال کنيد.

خواب کافي نداشته ايد
بدن شما به طور معمول به 6 تا 8 ساعت خواب شبانه نياز دارد. بنابراين هنگامي که شما خواب کمتري داريد، هورمون هاي بدن تان شروع به تغيير کرده و باعث افزايش ضربان قلب، فشار خون بالا و استرس مي شوند و همه اين چيزها مي توانند به بروز سردرد کمک کنند.

يک داروي مسکن مانند ايبوپروفن يا ناپروکسن مي تواند به شما کمک کند تا از پس اين سردرد برآييد. آنها با کاهش التهاب، سردرد را تسکين مي دهند.

اگر هنوز احساس خواب آلودگي و سردرد داريد، به مدت 20 تا 30 دقيقه دراز بکشيد و چرت بزنيد تا بدن تان به حالت طبيعي و پايدار بازگردد، ولي به ياد داشته باشيد چرت طولاني تر شما را سست تر کرده و سردردتان را بدتر مي کند. کمي چرت زدن باعث چرخه ي طبيعي خواب خواهد شد و مانع آن مي گردد که روز بعد را نيز با سردرد آغاز کنيد.

بيش از اندازه خوابيده ايد
خواب بيش از نه ساعت در شب با کاهش سطح هورمون سروتونين در مغز همراه است. سطح پايين سروتونين مي تواند جريان خون را به مغز کاهش داده و باعث سردرد شود.

اين نوع سردرد اغلب در تعطيلات آخر هفته به سراغ تان مي آيد، زماني که بيشتر از حد معمول مي خوابيد. مصرف ايبوپروفن يا ناپروکسن مي تواند ناراحتي شما را کاهش دهد، اما بهترين راه براي جلوگيري از بازگشت اين نوع سردرد، يک خواب هفت تا هشت ساعته است. تنظيم ساعت زنگي در تعطيلات آخر هفته مي تواند به شما کمک کند.
اندورفين در پايين ترين حد خود است

هورمون هاي ايجادکننده حس خوب به نام اندورفين در صبح زود در پايين ترين سطح خود قرار دارد که مي تواند در بعضي افراد ايجاد ميگرن کند. سطح پايين اندورفين مي تواند بر روي سطح ساير انتقال دهنده هاي عصبي مانند سروتونين تاثير بگذارد که سبب تنگ کردن رگ هاي خوني مغز مي شود. اين محدوديت، جريان خون را به مغز کاهش مي دهد که مي تواند سر درد را ايجاد کند.

کارشناسان نمي دانند چرا اين اتفاق باعث سردرد در برخي افراد مي شود، در حاليکه بر روي ديگران چنين اثري ندارد! اما براين باورند که ورزش صبحگاهي مي تواند يک راه براي متوقف کردن سردرد باشد، زيرا ورزش باعث آزاد شدن اندورفين مي گردد.
دلايل سر درد,سر درد پشت سر
سردرد صبحگاهي بعد از بيدار شدن از خواب دردناک، آزار دهنده و به نوعي گيج کننده است

خروپف مي کنيد
خروپف کردن با صداي بلند مي تواند نشانه اي از آپنه خواب باشد، وضعيتي که باعث مي شود شما در خواب، بريده بريده نفس بکشيد و يا حتي به طور موقت تنفس تان قطع شود.

اين خفگي فقط چند ثانيه طول مي کشد، اما مي تواند باعث کم شدن اکسيژن در مغز شما شود. اکسيژن کمتر مي تواند رگ هاي خوني مغزي را منبسط کند، در نتيجه جريان خون و فشار را در سرتان افزايش مي دهد که باعث سردرد مي شود.

ممکن است شما دچار آپنه خواب باشيد، اما هرگز از آن مطلع نشويد، به ويژه اگر تنها زندگي مي کنيد.

اگر به اين مشکل دچار هستيد حتما به پزشک مراجعه کنيد. استفاده از يک دستگاه تنفسي در هنگام خواب مي تواند شرايط را کنترل کرده و شما را از سردرد خلاص کند.

قهوه را به يک باره ترک کرده ايد
کافئين يک داروي ملايم است که سيستم اعصاب شما را تحريک مي کند. ترک مصرف کافئين به طور ناگهاني منجر به انبساط عروق خوني در مغز شما شده و در نتيجه، خون بيشتري به مغز وارد مي شود و فشار بيشتري را ايجاد مي کند و باعث سردرد مي شود.

اگر عادت به نوشيدن زياد قهوه داريد و يا هر روز صبح يک قهوه مي نوشيد، مي توان گفت که سردردتان ناشي از همين مورد است. در اين صورت بهترين راه براي رسيدن به احساس بهتر، نوشيدن يک فنجان قهوه است. اگر مي خواهيد عادت مصرف کافئين خود را به طور کامل ترک کنيد، به آرامي با گذشت يک يا دو هفته، اين کار را انجام دهيد نه به يک باره.

دچار افسردگي هستيد
سردرد مرتبط با افسردگي مي تواند در هر زماني از روز رخ دهد، به اين دليل که افسردگي با سطوح پايين تر هورمون سروتونين همراه است.

سردردهاي ناشي از افسردگي اغلب تمايل دارند در صبح خود را نشان دهند. افسردگي مي تواند در برنامه ي هميشگي خوابتان اختلال ايجاد کند و شما را دچار بي خوابي يا پرخوابي و در نهايت سردرد نمايد. اين نوع سردرد همچنين مي تواند روي خلق و خوي شما تأثير بگذارد و يک چرخه از مشکلات ايجاد کند.

داروهاي مسکن مي توانند در کوتاه مدت کمک کنند، اما بهترين راه براي مقابله اين است که علت اصلي مشکل را بيابيد.

اگر فکر مي کنيد ممکن است افسرده باشيد، با پزشک صحبت کنيد. داروهاي ضد افسردگي مي تواند به شما کمک کند که به حالت عادي بازگرديد و مشکلاتي را که موجب سردرد مي شوند، حل کنيد.

فشار خون تان بالاست
هنگامي که شما داراي فشار خون بالا – به اندازه 140/90 ميليمتر جيوه (mmHg) و يا بالاتر-هستيد، در واقع فشار بيشتري بر روي سر شما اعمال مي شود و اين فشار اضافي يک علت شايع سردرد است. بسياري از افراد مبتلا به فشار خون بالا از مشکل شان آگاه نيستند، زيرا اين بيماري نشانه هاي زيادي از خود نشان نمي دهد (به غير از سردرد، که ممکن است متوجه آن شويد).

بنابراين اگر سردرد شما مکرر و غير قابل توضيح است، با پزشک ملاقات کنيد. اگر فشار خون تان بيش از حد بالا باشد، او تغييرات شيوه زندگي مانند رژيم غذايي و ورزش را توصيه کرده و يا داروهاي فشار خون را تجويز مي کند.

منبع: tebyan.net[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *