هماهنگي توتال با قطري‌ها درباره قرارداد پارس جنوبي و دريافت امتياز

[ad_1]

هماهنگي توتال با قطري‌ها درباره قرارداد پارس جنوبي و دريافت امتياز

خبرگزاري آريا – رويترز طي گزارشي نوشت توتال مواظب بود هم قرارداد با ايران را نهايي کند و هم قطر‌ي‌ها را در مورد آن توجيه کند که اين اقدام جايگاه خوبي براي اين شرکت در توسعه پروژه‌هاي قطر ايجاد کرده است.

به گزارش گروه اقتصاد بين‌الملل فارس، دو منبع آگاه در قطر به رويترز گفته اند به لطف مشارکت توتال در بخش ايراني ذخاير گازي مشترک با قطر، اين شرکت براي کمک به قطر در افزايش توليدش از بزرگ‌ترين ميدان گازي جهان در جايگاه خوبي قرار گرفته است.
اين شرايط اين غول نفتي فرانسوي را از رقبايش اکسون و شل در حرکت اوليه براي توسعه اين ميدان گازي جلوتر قرار داده است.
پاتريک پويانه، مديرعامل توتال، اين ماه قراردادي براي توسعه ميدان گازي پارس جنوبي (سهم ايران در اين مخزن مشترک) امضا کرد و به نخستين غول نفتي تبديل شد که پس از لغو تحريم‌هاي ايران به اين کشور بازگشته است.
همانطورکه وي مشکلات جزيئات اين توافق را حل مي‌کرد، مواظب بود تا قطر را در جريان بگذارد.
پويانه در اين رابطه گفت: «البته، ما بدون گفتن به قطر، وارد ميدان گازي مشابه در ايران نخواهيم شد.»
وي توضيح داد: «بلوک ايراني که قرار است ما توسعه دهيم در کنار مرز قطر قرار دارد. زماني‌که من به دوحه سفر کرده بودم اين موضوع را به مقامات قطري گفتم و آنها گفتند: مشکلي در اين مورد نداريم و ما شما مي‌شناسيم.»
پويانه گفت توتال به شدت به محرمانگي آمار هر کشوري احترام مي‌گذارد. با اين حال، به نظر مي‌رسد که راهبرد فرامرزي توتال به زودي ثمر مي‌دهد.
يک منبع آگاه در بخش انرژي در حاشيه خليج فارس در اين باره گفت: «به علت موضوعات سياسي در جريان و قراردادهاي اخير توتال در پارس جنوبي ايران، من انتظار دارم که توتال در پروژه جديد قطر در موقعيت فوري‌تري قرار بگيرد.»
از يک نظر، همکاري با دو کشور در يک ميدان گازي مشترک شايد بديهي به نظر برسد اما براي توتال بدون ريسک نخواهد بود.
توتال در کنار ايران و قطر، در پروژه‌هاي بزرگي در عربستان و امارات حضور دارد که اين امر پيچيدگي سرمايه‌گذاري در خاورميانه را بيشتر نشان مي‌دهد.
منابع آگاه به رويترز گفته‌اند که در اوايل ماه جاري شرکت‌هاي ايکسون، شل و توتال همگي نسبت به توسعه تسهيلات گازي قطر ابراز تمايل کرده‌اند و مديران ارشد اجرايي انها در هفته‌هاي اخير پس از تشديد تنش هاي سياسي به دوحه سفر کرده‌اند.
حتي بدون اين مناقصه‌ها، نقش توتال در قطر پس از دريافت 30 درصد سهام يک قرارداد جديد 25 ساله براي فعاليت در ميدان نفتي الشاهين، به ميزان چشمگيري افزايش مي‌يابد..
توتال که 14 جولاي اين پروژه را از مائرسک تحويل خواهد گرفت در نظر دارد تا 2 ميليارد دلار براي توسعه آن طي 5 سال هزينه کند.
مشارکت توتال در هر دو ميدان گازي مشترک ميان ايران و قطر ممکن است به کاهش هزينه‌ها و صرفه‌جويي در قراردادهاي خدماتي و همچنين شناخت بهتر زمين‌شناسي ميادين کمک کند؛ اما در عين حال، پويانه مي‌گويد که هيچ سازوکاري براي هماهنگي توليد مشترک توسط دو کشور وجود ندارد.
بر اساس بررسي موسسه وود مکنزي، توسعه ظرفيت جديد طي 5 تا 7 سال مي‌تواند هزينه‌اي ميان 14 تا 18 ميليارد دلار داشته باشد.
اين موسسه در ادامه مي‌افزايد: «قطر ممکن است تمايل داشته باشد که نشان دهد که علي‌رغم اختلافات با برخي از همسايگانش همچنان براي تجارت باز است.»
انتهاي پيام/

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *