عوارض استفاده نامناسب از کولر خودرو

[ad_1]

عوارض استفاده نامناسب از کولر خودرو

خبرگزاري آريا – استفاده بيش از حد از کولر خودرو باعث گرفتگي و درد هاي عضلاني، آلژري و آب ريزش بيني و چشم، خشکي چشم و گرفتگي صدا مي شود.
در سيستم تهويه سرمايشي خودروها، فيلترها و لوله هاي شبکه تهويه داخل خودرو محل مناسبي براي رشد انواع قارچ ها، ويروس ها و ميکروب‌ها خصوصاً باکتري لژونلا که باعث عفونت هاي لزيونلوزيس است.
– قبل از وارد شدن به خودرويي که زير آفتاب پارک شده بايد به مدت چند دقيقه تمام پنجره هاي خودرو را باز گذاشت.
مضرات استفاده از کولر مجله سلامت لژيونلوزيس کولر خودرو چگونه کار ميکند استفاده صحيح از کولر خودرو
ـ گازهاي بنزن و ساير ترکيبات متساعد شده از قطعات پلاستيکي داخل خودرو سبب بيماريهاي مختلف از جمله سرطان مي شوند.
ـ استفاده بي مهابا از کولر خودرو باعث گرفتگي و درد هاي عضلاني، آلژري و آب ريزش بيني و چشم، خشکي چشم و گرفتگي صدا مي شود.
– استفاده دراز مدت به دليل نوسانات دمائي بدن انسان و هواي تنفس شده مي تواند باعث برونشيت مزمن، آسم و آلرژي و حتي سرطان در افراد ضعيف و بيمار و مستعد شود.
هر ساله با شروع فصل گرما ميزان استفاده از کولر خودروها و بويژه در مناطق گرمسيري بيشتر و بيشتر مي‌شود و اين در حاليست که اکثريت قريب به اتفاق رانندگان و راکبين خودروها از نحوه استفاده از کولر خودروي خود در شرايط مختلف آگاه نيستند و تنها به صرف خنک کردن سريع محيط داخل خودرو سبب عوارض و بيماري‌هاي خطرناکي براي خود و ساير راکبين خودرو مي‌شوند که از جمله آنها بيماري‌هاي دستگاه تنفس،‌ بيماري‌هاي چشم،‌ سرطان و … است.در زمينه استفاده صحيح از کولر خودرو سوالاتي مطرح است اما مهم‌ترين سوال در اين زمينه اين است که:
1ـ در شرايط آب و هوايي تابستان کشور ما بهترين روش استفاده از کولر خودرو چيست؟
2ـ و در صورت رعايت نکردن چه مشکلاتي ممکن است براي سلامتي ايجاد شود؟
پيش از پرداختن به بحث لازم است شناخت مختصري از ساختار کولر خودرو و اجزاي داخلي اتاق خودرو داشته باشيم.
اجزاي داخلي اتاق خودرو
قطعات داخل اتاق خودرو ها و لوله هاي انتقال هوا از قسمت موتور به داخل اتاق خودرو عموما از جنس پلاستيک و يا مشتقات آن ساخته شده است که عوامل مختلفي از جمله هزينه، ايمني در تصادف، زيبايي و … در انتخاب جنس آنها نقش دارند اما همين مواد هنگامي که در فضاي در بسته تحت تابش خورشيد قرار گيرند ترکيباتي از خود آزاد مي‌کنند که براي سلامتي انسان خطرناک هستند و خطر اين ترکيبات بويژه در زماني برجسته تر مي شود که خودرو در شرايط خاص قرار دارد. (زير آفتاب و …) و يا استفاده از آن در شرايط خاص (بسته بودن پنجره ها و …) صورت مي‌گيرد. در اين باره نظر کارشناس را جويا شده‌ايم:
در شرايط آب و هوايي کشور ما بهترين روش استفاده از کولر خودرو چيست؟ و در صورت رعايت نکردن چه مشکلاتي ممکن است براي سلامتي ايجاد شود؟
دکتر شايان خليلي ارجقي، کارشناس بهداشت: کولر خودروها در فصل گرم سال و در مناطق گرمسير به عنوان يک راه حل براي آسايش و ايجاد شرايط دمايي مناسب بکار مي‌رود اما استفاده غير اصولي از اين وسيله رفاهي مي‌تواند نکات خطرناک بهداشتي و محيط زيستي که در نهايت براي سلامتي مضر هستند در بر داشته باشد. در سيستم تهويه سرمايشي خودروها، فيلترها و لوله‌هاي شبکه تهويه داخل خودرو محل مناسبي براي رشد انواع قارچ‌ها، ويروس‌ها و ميکروب‌ها خصوصاً باکتري لژيونلا که باعث عفونت‌هاي لژيونلوزيس است و از فيلترها و شبکه‌هاي مرطوب در سيستم هاي مطبوع انتشار مي يابد که کولر خودرو نيز چنين شرايطي را داراست.
بهترين روش براي استفاده از کولر خودرو در فصل تابستان اين است که به هنگام ورود به خودرو و قبل از روشن کردن کولر خودرو شيشه‌هاي ماشين را به مدت چند دقيقه باز کرده تا باعث خروج گازهاي متصاعد شده سمي از مواد پلاستيکي(مواد ائروماتيک ) و ساير مواد به کار رفته داخل خودرو در اثر حرارت داخل اتومبيل (بويژه در خودروهايي که زير تابش مستقيم آفتاب بوده‌اند) به بيرون شود. مقدار ترکيبات سمي موجود در هواي داخل اتاق خودروهايي که در زير آفتاب پارک شده‌اند مي‌تواند به 40 برابر ميزان خطرناک تعيين شده برسد. بويي که شبيه بوي پلاستيک در لحظه ورود به خودرو به مشام مي‌رسد در حقيقت همان گازهاي متساعد شده سمي( گاز بنزن و …) از مواد پلاستيکي داخل اتاق خودرو است که تحقيقات امروزه سرطان زا بودن اين ماده را نشان داده است.
استفاده بي‌مهابا از کولر خودرو و عدم رعايت موارد فوق باعث گرفتگي و درد‌هاي عضلاني، آب ريزش بيني و چشم و آلژري و گرفتگي صدا مي‌شود و استفاده دراز مدت به دليل نوسانات دمائي بدن انسان و هواي تنفس شده مي‌تواند باعث برونشيت مزمن، آسم و آلرژي و حتي سرطان در افراد ضعيف و بيمار و مستعد شود. وزش مستقيم باد کولر خودرو به صورت موجب خشکي چشم مي‌شود.
مضرات استفاده از کولر مجله سلامت لژيونلوزيس کولر خودرو چگونه کار ميکند استفاده صحيح از کولر خودرو
کلام آخر
به نظر مي رسد فرهنگ استفاده از کولر خودرو در بسياري از کشورها و از جمله در کشور ما جايگاهي ندارد و اطلاع رساني خوبي در اين باره از سوي کارشناسان بهداشت محيط صورت نگرفته است. از آنجايي که بسياري از بيماري‌هاي خطرناکي که امروز ما با آن دست و پنچه نرم مي‌کنيم ممکن است مربوط به ساده‌انگاري‌هايي باشد که در زندگي روزمره با آن مواجه‌ايم لذا آموزش استفاده و در حقيقت جا انداختن فرهنگ استفاده از امکانات رفاهي يک بحث جدي است تا بدون هزينه جلوي بسياري از مشکلات و بيماري‌ها گرفته شود.
لژيونلا که باعث بيماري لژيونلوزيس مي شود نام باکتري هست که سبب نوعي بيماري تنفسي در نتيجه استفاده غيراصولي از سيستم هاي سرمايشي را موجب مي شود.
منبع: خبرگزاري صدا و سيما

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *