روزنامه اسپانيايي:نقش تهران درخاورميانه مهم و کليدي است

[ad_1]

روزنامه اسپانيايي:نقش تهران درخاورميانه مهم و کليدي است

خبرگزاري آريا – مادريد- ايرنا- روزنامه لاوانگوارديا اسپانيا در مقاله اي نوشت:اکنون که تحريم ها از ايران برداشته شدند و اين کشور به جامعه بين المللي بازگشته، نقش تهران در ثبات خاورميانه مهم و کليدي است .

به گزارش بامداد يکشنبه ايرنا، روزنامه اسپانيايي لاوانگوارديا مدعي شدکه فضاي پرتنش درخاورميانه فرصتي براي ايران جهت به دست آوردن نفوذ و خروج از انزواي طولاني که پس از سرنگوني رژيم فاسد شاه و انقلاب در سال 1979 به آن محکوم شد را فراهم کرده است.
روزنامه اسپانيايي به تسخير سفارت آمريکا و بحران 444 روزه گروگان ها، برقراري نظام جمهوري اسلامي‌ و جنگ تحميلي 8 ساله از سوي رژيم بعثي عراق پس از پيروزي انقلاب مردم ايران اشاره کرد و نوشت:آن دوره آشفته ، فاصله بين ايران و غرب را تشديد کرد و همزمان، آغاز يک رقابت شديد بين تهران مرکز کشور شيعه و رياض که حاکمان آن خانواده آل سعود، نگهبانان اماکن مقدس مکه و مدينه هستند و از يک عقيده ارتدکسي دفاع مي‌ کنند ، بود .
نشريه اسپانيايي افزود:بر خلاف نظر اسرائيل و عربستان سعودي، «باراک اوباما» رئيس جمهوري پيشين آمريکا همه شگردهاي ديپلماسي را براي جلوگيري از آنچه عنوان مي شد ايراني ها در مسابقه براي دستيابي به سلاح هسته اي قرار دارند را به پايان رساند. در مقابل ايران با لغو تحريم هاي اقتصادي و تجاري اعمال شده از سالهاي 80 ميلادي جايگاه شايسته در جامعه بين المللي، با توجه به وزن و تاريخ اين کشور را به دست آورد .
مقاله نويس روزنامه اسپانيايي مدعي شد که مشکلات کنوني، از نقش نفوذ کننده هر چه بيشتر ايران در منطقه که نتيجه منطقي‌ فروپاشي ديکتاتوري «صدام حسين» در عراق، جنگ داخلي‌ سوريه، شکنندگي لبنان پس از پايان آرامش در سوريه و موج انفجاري بهارهاي عربي‌ در کشوري نظير بحرين با يک جمعيت اکثرا شيعه و حکومت شده از سوي يک سلسله سني‌ متحد با عربستان سعودي ، سرچشمه مي‌ گيرد .
به نوشته روزنامه اسپانيايي لا وانگوارديا،اين يک ناهنجاري تاريخي و غم انگيز است که ايران در نيم قرن اخير به يک دولت منفور تبديل گشته زيرا بدون نقش نوکر و نگهبان غرب در زمان «محمد رضا پهلوي» ، از صفات و بهترين سنت ها براي عامل ثبات بودن برخودار بود .
روزنامه اسپانيايي افزود:اکنون نيز به نظر مي‌ رسد که راه بازگشت تهران به حالت عادي به عنوان يک قدرت منطقه اي مسئول، هموار نيست؛ به خاطر بلندپروازي، محاسبات يا فقط تمايل به ثبات بخشيدن به منطقه فرو رفته در خلاء قدرت، ايران به اندازه خود از طريق ظرفيت نظاميش يک نقش مهمي‌ در حفظ دولت دمشق و در تعادل لبنان از طريق حزب الله اعمال مي‌ کند.
مقاله نويس روزنامه اسپانيايي ادعا کرد که ايران همچنين کليد ثبات عراق را در دست دارد و به بافت يک همکاري نوپا با قطر پرداخته، موردي که سبب بايکوت دوحه از سوي همسايگان عربش شده است .
نشريه اسپانيايي ادامه داد :تغيير در رياست جمهوري آمريکا ، سبب يک عقبگرد رواني‌ به دوران «جورج دبليو بوش» شده که ايران را در محور شرارت قرار داد.واشنگتن بار ديگر، تهران را با القاي سعودي ها و اسرائيلي‌ ها، همچون يک دولتي که بايد به آن بي‌ اعتماد بود ، مي‌ بيند .
به عقيده مقاله نويس روزنامه اسپانيايي؛ رقابت بين ايراني ها و سعودي ها به گسترش زمينه هاي تنش در منطقه منجر خواهد شد.
مقاله نويس روزنامه اسپانيايي به نقش مخرب آل سعود در حمله نظامي صدام به ايران؛تشديد ايران هراسي در حوزه بين الملل از سوي دولت رياض و تشويق قدرت هاي جهاني به اعمال تحريم هاي ظالمانه عليه مردم با لابي سعودي ها و صهيونيست ها اشاره نکرد.
شبد**اروپام *5*491**
http://www.lavanguardia.com/opinion/20170721/424270630581/el-papel-de-teheran.html

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *