توليد انسولين با کمک نرم افزار تلفن همراه

[ad_1]

توليد انسولين با کمک نرم افزار تلفن همراه

خبرگزاري آريا – گروهي از متخصصان چيني يک سيستم جديد طراحي کردند که در هنگام نياز بيماران قندي به انسولين، با استفاده از يک نرم افزار گوشي هوشمند سلول‌هاي آن‌ها را تحريک مي‌کند تا انسولين توليد کنند.

اين سيستم جديد فناوري‌هاي ارتباطي را با دو فناوري درمان مبتني بر سلول و اپتوژنتيک ادغام کرده است. فناوري اپتوژنتيک در واقع تکنيکي است که در آن از پرتوهاي نور براي تنظيم فعاليت‌هاي سلولي استفاده مي‌شود و در اين سيستم جديد نقشي کليدي دارد.
محققان به‌منظور استفاده از اين فناوري، سلول‌هايي را با استفاده از نوعي پروتئين حساس به نور که قابليت توليد انسولين را در زمان دريافت پرتوهاي نوري far-red LED يا FRL دارد، بهينه‌سازي مي‌کنند. سپس اين سلول‌ها و منبع نور درون يک غلاف زيستي قرار گرفته و زير پوست شخص مبتلا به ديابت ايمپلنت مي‌شود. در اين سيستم عملکرد منبع نور توسط يک برنامه موبايل که روي گوشي هوشمند نصب شده، کنترل مي‌شود.
براي اين منظور از يک جعبه کنترل استفاده مي‌شود که دربرگيرنده مدارات الکترومغناطيسي براي فعال کردن منبع نور است. علاوه بر اين به‌منظور اندازه‌گيري قند خون از يک دستگاه اندازه‌گيري مجهز به فناوري بلوتوث استفاده مي‌شود که اطلاعات را براي برنامه موبايل ارسال مي‌کند.
محققان عملکرد اين سيستم را روي موش‌هاي مبتلا به ديابت آزمايش کردند و اين سيستم توانست به مدت 15 روز انسولين موردنياز آن‌ها را تامين کند و بدون هرگونه عوارض جانبي قند خون آن‌ها را به ميزان عادي برساند.
با وجود عملکرد خوب اين سيستم روي موش‌ها هنوز راه درازي تا آزمايش اين سيستم روي انسان‌ها و به‌کارگيري تجاري آن باقي مانده است.
گزارش کاملي اين تحقيقات درنشريه Science Translational Medicine منتشر شده است./منبع : imna

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *