تدوين اطلس فرهنگي کشور/ اغلب 400 دستگاه دخالت‌کننده در حوزه فرهنگ برنامه ندارند

[ad_1]

تدوين اطلس فرهنگي کشور/ اغلب 400 دستگاه دخالت‌کننده در حوزه فرهنگ برنامه ندارند

خبرگزاري آريا – معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي از تدوين اطلس فرهنگي کشور خبر داد و گفت: در اين برنامه ظرفيت‌هاي هر استان در حال بررسي است.

به گزارش خبرگزاري فارس از تويسرکان، هادي حسيني عصر امروز در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر تويسرکان با اشاره به اينکه خانواده فرهنگ، سازنده فرهنگ جامعه براي نسل بعدي است، در خصوص بيمه خبرنگاران اظهار کرد: وقتي که برنامه بيمه خبرنگاران مطرح شد يکسري خاله خان‌باجي يعني پدرزن، عمه، دايي و… همه اصحاب رسانه شدند!
وي تصريح کرد: فضا در اين عرصه در همه بخش‌ها روشن و شفاف‌ است ما اميدواريم اشکالاتي که هست را بتوانيم برطرف کنيم؛ البته اين کار را در بحث‌هاي ديگر الگو قرار داديم.
معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي فرهنگ را مقوله عام دانست و بيان کرد: گفته مي‌شود حدود 400 دستگاه و سازمان در سطح کشور به خودشان حق دخالت در حوزه فرهنگ را مي‌دهند؛ البته اين جداي همه ما که در حوزه‌هاي مختلف نظر مي‌دهيم، مي‌شود.
حسيني اظهار کرد: آدم‌ها و مؤسسات بسياري از مجموعه فرهنگ برخوردار مي‌شوند ولي بسياري از اين‌ها نه پاسخگو هستند نه طرح و نه گزارش کار مي‌دهند، تنها مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامي که پاسخگوست.
وي با تاکيد بر اينکه اين موضوع بايد به نحوي در مسير اصلاح شود اضافه کرد: اين‌ها بايد در پايان سال هم کارنامه و هم برنامه داشته باشند اين دو مهم سبب مي‌شود که ما بدانيم اعتباراتي که مجلس شوراي اسلامي براي حوزه فرهنگ مي‌گذارد کجا و چرا هزينه مي‌شود.
معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينکه به هيچ وجه قصد انجام کار سياسي در حوزه فرهنگي را نداريم تصريح کرد: سياست ما ورود به عرصه سياسي نيست؛ به عبارتي معتقد هستيم که عرصه فرهنگ ميدان بازي عناصر سياسي نيست چراکه هر کدام جاي خود را دارد.
وي با تاکيد بر اينکه اگر ما اجازه بازي به عناصر سياسي بدهيم، مطمئن باشيد فرهنگ آسيب مي‌بيند گفت: عرصه فرهنگ آنجايي که نظام جمهوري اسلامي و دولت برايش در نظر گرفته که فرهنگ را پشتيباني کند نبايد وارد ميدان سياسي شود، بنابراين ممکن است در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي همه نگاه‌ها سياسي باشد؛ اما همه به داشتن برنامه و کارنامه مکلف هستند.
حسيني با اشاره به اينکه براي نخستين بار براي تک تک معاونت‌هاي وزراتخانه گروهي تحت عنوان گروه برنامه‌ريزي در وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامي تشکيل داديم متذکر شد: همه اين‌ها مکلف شدند کف 20 درصد کل بودجه‌هايشان را در سطوح استاني و شهرستاني توزيع کنند، سال گذشته اين امر به صورت آزمايشي اجرايي شده و امسال هم در حال انجام است.
وي با بيان اينکه معاونت‌هاي وزارتخانه بر اين اساس ارزشيابي مي‌شوند خاطرنشان کرد: يکي از ملاک‌هاي وزير در ارزشيابي معاونت‌هاي وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامي ميزان حمايت استان‌ها و شهرستان‌هاي اين معاونت‌هاست.
معاون حقوقي، امور مجلس و استان‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي تاکيد کرد: در اين ارزشيابي، سطوح ارزشيابي براي مديران و رؤساي ادارات شهرستان را تا سطح ادارات شهرستان را تنظيم کرده و وارد مي‌شويم، براساس اين ارزيابي ممکن است مدير بماند يا برود، به عنوان مثال ديگر اينکه کسي بگويد نگرش چپ يا راست بوده را نداريم.
حسيني با اشاره به اينکه ما از چالش پرهيز مي‌کنيم که فرهنگ آسيب نبيند بيان کرد: يکي از بحث‌هايي که سال‌هاي گذشته مطرح شد همين موسيقي‌هايي بود که در شهرستان‌ها برگزار مي‌شد بعضي‌ها به اسم کنسرت حساس بودند؛ لذا ديگر از لفظ کنسرت استفاده نمي‌کنيم و جاهايي که مخالفت جدي است اين برنامه را برگزار نمي‌کنيم؛ البته برگزار نشده امسال يک درصد است که ما اين يک درصد را فداي 99 درصد نمي‌کنيم.
وي از تدوين اطلس فرهنگي براي کشور يعني آمايش فرهنگي کشور خبر داد و تاکيد کرد: در اين برنامه ظرفيت‌هاي هر استان و شهري در حال بررسي است و مطالعات جديداً در سطح کل کشور در سطوح مختلف آغاز شده است.
انتهاي پيام/89010/ 40

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *