با بچه هاي بي ادب در مهماني ها چه کنيم؟

[ad_1]

با بچه هاي بي ادب در مهماني ها چه کنيم؟

خبرگزاري آريا –

بچه هاي بي ادب,رفتا با بچه هاي بي ادب,برخورد با بچه هاي بي ادب

او کوچک‌ترين عضو جمعي است که باقي اعضايش، وارد چهارمين دهه زندگي‌شان شده‌اند. فرزند آرام شما که هنوز سنش دو رقمي هم نشده، به محض ورود به چنين جمعي، آدمي ديگر مي‌شود. تمام رفتارهايي که هميشه در مقابلش منع مي‌کرديد را از خود بروز مي‌دهد و دوست دارد به تک‌تک مهمان‌ها و تمامي وسايل صاحب خانه، صدمه بزند. اما چرا فرزند هميشه مودب و آرام شما، در مهماني به يک غول کوچولو تبديل مي‌شود و هرکار مي‌کنيد، نمي‌توانيد مانعش شويد؟ علم روانشناسي مي‌گويد، گاهي بچه‌ها، نياز به جلب توجه دارند اما اين نياز را، هميشه با تقاضاي مستقيم توجه از والدين طلب نمي‌کنند. نشان دادن رفتار‌هاي مخربي که واکنش ديگران را در پي دارد هم يکي از راه‌هايي است که بچه‌ها از طريق آن، نياز به مورد توجه قرار گرفتن را بيان مي‌کنند.
خودتان مقصريد
اگر والدين در خانه رفتار‌هاي سختگيرانه‌اي داشته باشند و به کودک‌شان اجازه حرکت و کودکي کردن ندهند، احتمالا فرزندشان در حضور ديگران به راه‌هاي مخربي براي جلب توجه متوسل مي‌شود. جيغ زدن، تخريب کردن، رفتارهايي که حتي براي خود والدين هم عجيب هستند، همه از کودکاني سر مي‌زنند که به خاطر سخت‌گيري‌هاي والدين‌شان، در خانه محدود هستند و در حضور ديگران، مي‌خواهند همه محدوديت‌ها را از بين ببرند و رفتار والدين‌شان را تلافي کنند. معمولا والدين خيلي جدي، توجهي به نياز فرزند‌شان به جلب توجه نشان نمي‌دهند و با محروم کردن آنها از توجه، باعث ايجاد واکنش‌هايي از طرف فرزند‌شان مي‌شوند. بچه‌ها هم با ديدن بي‌توجهي ديگران نسبت به اين نياز، چنين رفتارهايي را بروز مي‌دهند و عمدا کاري مي‌کنند که همه نگاه‌ها به سمت آنها خيره شود.
مشخص کردن جايزه قبل از انجام يک کار، يعني باج دادن و باج دادن گره‌اي از مشکلات رفتاري کودکان باز نمي‌کند. اما اگر والدين بعد از آنکه فرزندشان رفتار درست را نشان داد، بدون وعده قبلي به او پاداش بدهند، مي‌توانند رفتارهاي خوب را در او تقويت کنند. مطمئن باشيد که او بعد از دريافت پاداش پيش‌بيني نشده به خاطر رفتار‌هاي خوبش، ديگر انگيزه‌اي براي نشان دادن رفتار‌هاي مخرب پيدا نخواهد کرد.
کار از کجا خراب شده؟
با اين مشکل بچه‌ها هم مثل هر مشکل ديگري بايد برخورد کرد. «پيدا کردن ريشه مشکل» اولين کاري است که والدين بايد انجام دهند. اول بايد مشخص شود که چرا کودک اين کار را انجام مي‌دهد. والدين بايد از خود بپرسند چرا بچه اين کارها را مي‌کند؟ آيا او را به زور آورده‌اند و فرزندشان با حضور در اين جمع مضطرب مي‌شود؟ آيا رابطه خوبي با اهالي آن مهماني ندارند؟ آيا قبل از مهماني، با او دعوا و کج خلقي شده است؟ در اين صورت احتمالا او با نشان دادن اين واکنش‌هاي عصبي، به دنبال تلافي است.
چند ساعت آزادي
شايد در روزهايي که کودک با والدينش تنهاست، به دليل اينکه مي‌داند هر کسي مشغول کار خودش است، با خود بازي مي‌کند و رفتار مخربي را نشان نمي‌دهد. اما زماني که مهمان مي‌آيد يا او با خانواده‌اش به جمعي غريبه وارد مي‌شود، در حضور ديگران مقررات را رعايت نمي‌کند، چرا که مي‌داند والدين هم در حضور ديگران با او برخورد هميشگي را نمي‌کنند. او اين شرايط را به عنوان فرصتي براي استقلال و نشان دادن اينکه من هم مي‌توانم کاري بکنم، تلقي مي‌کند. فضاي مهماني، براي او فضاي لجبازي است. معمولا اين بچه‌ها ياد گرفته‌اند که پدر و مادر در حضور ديگران واکنش‌هاي هميشگي را نشان نمي دهند. چنين کودکي تنها به دنبال جلب نگاه والدين است. براي او مهم نيست که اين نگاه همراه با خشم باشد يا مهرباني. او حتي به جلب توجه منفي هم راضي است و از اين‌که آدم‌ها، حتي براي نصيحت يا دعوا کردن سراغش مي‌آيند و با او حرف مي‌زنند، لذت مي‌برد.
خانواده‌ها بايد براي رشد و پرورش فرزندان‌شان به دو متخصص مراجعه کنند. يکي پزشک کودک و ديگري روانشناس کودک. خوشبختانه امروزه همه بچه‌ها، پزشک کودک خود را دارند و اگر والدين با انتخاب يک مشاور، از فرزند‌شان مراقبت کنند، با مشاوره و دريافت توصيه‌هاي ساده، ديگر نگران تقويت رفتارهاي اشتباه در فرزند‌شان نخواهند بود
هم جدي، هم مهربان
بعد از ريشه‌يابي مشکل و برطرف کردن دليل اصلي، والدين بايد براي اصلاح اين عادت که در کودک ريشه دوانده، تلاش کنند. آنها بايد دايره‌اي از رفتار قاطعانه و مهربان را در نظر بگيرند و بر اساس آن عمل کنند. در اين شرايط نه بايد به کودک باج داد و نه بايد با سخت‌گيري بيش از حد، اين تصور را در او ايجاد کرد که ديگر کسي دوستش ندارد. يادتان نرود که تحقير کودک به خاطر اشتباهاتش، عزت نفس او را پايين مي‌آورد و به شکلي اغراق شده، اين احساس را در او ايجاد مي‌کند که ديگر جايي در دل ديگران ندارد. اگر بچه‌ها گمان کنند به عنوان «بچه بد» ديده مي‌شوند، انگيزه‌شان را براي «بچه خوب» بودن از دست مي‌دهند.
دوست کوچولوي‌تان باشيد
والدين نبايد آنقدر خشن باشند که بچه بترسد و مشکلش را بيان نکند. بچه‌هايي که از والدين خجالت مي‌کشند، قدرت ابراز وجود در مقابل آنها را ندارند و بنابراين در موقعيتي که آدم‌هاي ديگر هستند، رفتار ديگري را نشان مي‌دهند. اگر پدر و مادرها در برقراري ارتباط با فرزند‌شان موفق باشند، به چنين مشکلاتي برنخواهند خورد. چراکه بچه‌ها از مرجع قدرتشان حساب مي‌برند و اگر آن مرجع بتواند رفتار درست را نشان بدهد، مي‌تواند هميشه شاهد رفتارهاي درست فرزندش باشد.
تنبيه ممنوع
بچه‌ها با ديدن توجه بزرگتر‌ها شرطي مي‌شوند و رفتارشان را تکرار مي‌کنند. پس اگر کودکي کار اشتباهي مي‌کند، نبايد بيشتر به آن توجه کرد، بلکه با کم‌توجهي بايد به او ثابت کرد که اين راه مناسبي براي جلب توجه نيست. تنبيه اولين گزينه‌اي است که اين والدين ناکام براي تغيير رفتارهاي فرزند‌شان به آن متوسل مي‌شوند. اما اين والدين نمي‌دانند که همين تنبيه جدي و برخورد سختگيرانه، يکي از دلايل تکرار اين رفتارهاي مخرب است و در واقع مي‌تواند اين رفتارها را در کودکان تقويت کند. ترس مضاعف به تقويت رفتار در بچه‌ها منجر مي‌شود. اگر والدين او را تهديد کنند و بگويند که در صورت انجام اين کار تنبيه مي‌شوي، بايد انتظار ديدن دوباره آن رفتار را داشته باشند.
نگذاريد ديگران او را تربيت کنند
گاهي والدين تمام تلاش‌شان را براي نشان دادن واکنش درست به اشتباهات بچه‌ها انجام مي‌دهند، اما ناآگاهي اطرافيان و دخالت‌هاي‌شان، کنترل شرايط را براي‌شان دشوار مي‌کند. اما نبايد فراموش کرد که کنترل رفتار‌هاي ديگران، به تسلط والدين بستگي دارد. آنها مي‌توانند با حرف يا رفتار به ديگران بگويند که حق مداخله در نظام تربيتي آنها را ندارند و همراه با احترام، براي‌شان توضيح دهند که فرزندشان به چه دليلي اين رفتار را نشان مي‌دهد و بهترين واکنش به کارهاي او چيست.
اخطار قبلي ندهيد
گاهي حساسيت والدين به اين رفتارها دامن مي‌زند. آنها به خاطر نگراني‌هاي خودشان، قبل از آنکه اتفاقي بيفتد بچه را از بعضي از کارها منع مي‌کنند و مي‌گويند مبادا فلان کار را انجام دهي. اما کودکي که از اين طريق به حساسيت والدينش پي برده، مخصوصا آن کار را مي‌کند. کودک بر اساس رفتار پدر و مادرش، بايد فرض را بر اين بگيرد که امکان بروز رفتارهاي مخرب در مهماني وجود ندارد. اما اگر والدين از قبل به او اخطار دهند و بگويند حق انجام چنين رفتاري را نداري، ذهن کودک به محض ورود به جمع، به سمت آن رفتار مي‌رود.
تنهايي را از او بگيريد
گاهي بچه‌ها براي جلب توجه والدين نيازي را بيان مي‌کنند. براي مثال بدون آنکه گرسنه باشند غذا مي‌خواهند يا مرتب به دستشويي مي‌روند. والدين بايد بدانند که چرا فرزندشان سراغ چنين رفتاري مي‌رود. شايد در جمع شلوغ بزرگتر‌ها، او به دنبال يک همبازي است. پس پدر يا مادر مي‌توانند با فهميدن اين نياز، با بچه بازي کنند. آنها نبايد انتظار داشته باشند که در اين شرايط فرزند‌شان مثل يک بزرگسال برخورد کند و در جمعي که هيچ سرگرمي‌اي برايش وجود ندارد، ساعت‌ها آرام و بي‌صدا بنشيند. شايد بهتر باشد والدين با نمايش يک فيلم کارتوني يا آوردن اسباب‌بازي‌هايي که کودک با آنها سرگرم مي‌شود، فضاي مهماني را براي او هم دلپذير کنند، تا ديگر فرزندشان براي جلب توجه آنها، به اين رفتارهاي جايگزين دست نزند.
منبع:shahrzadpress.com[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *