انيميشن را دريابيم

[ad_1]

                انيميشن را دريابيم

خبرگزاري آريا – مي‌گويند داشتن يک صنعت انيميشن خوب هم مي‌تواند طيف گسترده مخاطبان خود را داشته باشد و هم اين‌که کمک بزرگي به رشد صنعت سينما بکند. خود صنعت انيميشن بواسطه جايگاهش، صنعت بسيار پولسازي است و به همان اندازه هم روبه رشد.

بارها گفته شده کشورهايي که انيميشن را تقريبا با ما شروع کرده‌اند، اکنون ميزان درآمدي که تنها از اين صنعت دارند چند برابر ميزان فروش نفت کشور ماست. حتي اگر همين بخش هم ما را به فکر بيندازد که عميق‌تر به انيميشن و راه‌هاي صنعتي شدن آن بينديشيم، باز هم برد کرده‌ايم. اما حقيقت اين است که تنها موضوع درآمدزايي و تا حدود زيادي جنبه کالاي استراتژيک فرهنگي بودن آن نيست که ما را وامي‌دارد به موضوع انيميشن و مسائل آن بيشتر تمرکز کنيم بلکه اين نکته مهم هم در رشد صنعت انيميشن مستتر است که هر چه انيميشن به سمت صنعتي شدن بيشتر ميل کند، مي‌تواند در ساخت صحنه‌هاي باشکوه مخاطره‌آميز يا دور از دسترس بيشتر ما را ياري کند. يعني همان چيزي که در حال حاضر سينماي ما عملا فاقد آن است. به‌خاطر نبود تکنولوژي در اين زمينه هيچ تهيه‌کننده و يا کارگرداني به سمت توليد اين نوع آثار که صحنه‌هاي اينچنيني دارد، نمي‌رود و سينماي ما در هنگامه‌اي که گاه واقعا به آن احتياج دارد، خيلي نمي‌تواند از آن بهره گيرد. حداقل خوبي داشتن يک صنعت انيميشن رو به رشد اين است که مي‌تواند کمک حال سينما باشد. حتي اگر از روي دست ديگراني که در سينما به موقعيتي دست يافته‌اند هم نگاه کنيم باز متوجه مي‌شويم که وجود يک صنعت انيميشن پويا و خلاق تا چه اندازه مي‌تواند به رونق سينما کمک کند.
گرچه در سال‌هاي گذشته اتفاق‌هاي مهمي در حوزه انيميشن ما افتاده، اما هنوز فاصله بسياري تا آنچه مطلوب است، داريم. انيميشن مي‌تواند به‌عنوان يک شغل مطمئن براي بسياري از جوانان مستعد، مطرح باشد و اگر بخواهيم به آن به‌عنوان يک کالاي استراتژيک فرهنگي نگاه کنيم که مستقيما با مخاطب کودک و نوجوان در ارتباط است و ذهنيت و سلايق او را شکل مي‌دهد، ضرورت توجه بيشتر به آن بيش از پيش احساس مي‌شود. روندي که در انيميشن ما طي مي‌شود کم و بيش روندي صعودي است و از برآيند آنچه تاکنون ديده‌ايم اين حقيقت مکشوف شده که ما استعدادهاي بسيار خوبي در اين زمينه داريم که در صورت توجه بيشتر مي‌توان برنامه‌ريزي دقيق‌تر و طولاني‌مدت به نتايج آن نيز اميد بست. انيميشن ما مي‌‌تواند بخشي از همان راه برون‌رفت سينماي ما از وضعيت کنوني‌اش باشد.
مهدي غلامحيدري – دبير قاب کوچک

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *